Dumlupınar Üniversitesi’nde ‘eşe özel kadro’: Eşini kadroya alamayınca tüm adayları eledi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi’nde vazife almak üzere doktora öğretim üyesi için ilan açtı.

Fen Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ersen Ersoy’un eşi de takıma girmek için müracaatta bulundu. Fakat bu duruma ‘özel ilan’ gerekçesiyle bir heyet üyesi reaksiyon gösterdi. Reaksiyonların akabinde Ersoy’un eşi takıma alınmadı lakin yüksek puan alan başka adaylar da elendi. Ersen Ersoy ise eşinin takıma alınmamasına, “Hakkımız yendi” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi. Ayrıyeten Ersoy, “Diğer adaylar neden elendi?” sorusuna ise, “Onu rektörlüğe sormak lazım” cevabını verdi.

DÖRT ADAY DA ELENDİ

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine nazaran, Eski Türk Lisanı Anabilim Kolu Hekim Öğretim Üyesi takımı için ‘Eski Uygur Türkçesi alanında doktoralı olup Harezm Türkçesi ve Memlük Kıpçakçası ile ilgili çalışmaları olmak’ kriteri yer aldı. Doktora öğretim üyesi takımı için birçok aday, üniversiteye müracaatta bulundu. Bu adaylar ortasında Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğretim vazifelisi olan Ersen Ersoy’un eşi Gülser Ersoy da vardı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kriterlere en uygun kişi Gülser Ersoy oldu. Ersoy takıma alındı lakin üç heyet üyesinden biri duruma reaksiyon gösterdi. Yansılar sonucu Ersoy’un ataması durduruldu. Böylelikle doktora öğretim üyesi takımına başvuran öteki dört aday da elendi. 

MAHKEMEYE BAŞVURU

Doktora öğretim üyesi takımına başvuran ve tüm kriterlere uyan bir akademisyen mevzuyu mahkemeye taşıdı. Yürütmeyi durdurma talebiyle yönetim mahkemesine dava açan akademisyen “Kadro bireye özel ihdas edilmiş ve süreç bu halde hukuksuz işletilmiştir” dedi. Akademisyen, Ersoy’un eşini takıma alamaması üzerine tüm atama sürecinin ‘sebepsiz ve keyfi’ biçimde iptal edildiğini söyledi:

“Amaç, eşinin giremediği bu kadroyu boşa çıkarıp ilerleyen süreçte hem kendi gücünü kullanarak hem de kısım lideri sıfatıyla eşini yine kısma almak.”

ERSOY: BİZİM HAKKIMIZ YENDİ

Ersen Ersoy ise bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Hakkımız yendi” dedi. Ersoy şunları söyledi:

“Eşimin müracaat ettiği tarihte rastgele bir idarecilik vazifem yoktu. Böylelikle rastgele bir takım çıkartma yetkim de bulunmamakta. Sıradan bir öğretim üyesiyim. Bizim kısımda de eski Türk Lisanı Ana Bilim Kısmı var. Bu alanda da rastgele bir öğretim üyesi bulunmamakta. Münasebetiyle kısımda açık var. Bir takım açıldı ve eşim de alanla ilgili olduğu için bu takıma müracaat etti.” 

Ersoy, “Diğer dört kişi neden elendi?” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Bu soruyu rektörlüğe sormak lazım. Buna karar veren rektörlük, ilanı veren rektörlük. Eşim tüm kriterleri sağlıyordu. Burada hakkı yenen biziz. Heyette yer alan iki üye lehimize rapor verdi, bir üye aleyhimize oy verdi.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir