Dulavrat otu faydaları nelerdir? Dulavratotu cilde nasıl uygulanır?

Dul avrat otu, son vakitlerde hem hoşluk hem de sıhhat için fazlaca kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde iç organların sıhhatini koruyan dulavrat otu, iç organların sıhhatini koruyarak toksinlerin en süratli biçimde atılmasını sağlar. Son vakitlerde cilt bakımında sıkça kullanılan dulavrat otu yanlışsız yolla kullanıldığında cilt kırışıklıklarına düzgün geldiği bilinmektedir. 

  • Binlerce yıl öncesinden beri şifa kaynağı olarak tüketilen dulavrat otu, kaynatılıp içildiğinde tüm vücudu toksinlerden temizleyerek hastalıklara karşı direnci arttırmaktadır. 

  • Güçlü bir idrar söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonu ve iltihabının sökülmesine yardımcı olarak idrar yollarını temizler. 

  • Kandaki enfeksiyon ve iltihabı arındırarak dolanım bozukluklarının önüne geçer. 

  • Böreklerin daha âlâ çalışmasına yardımcı olan dulavrat otu, böbrek taşı-kumu oluşumuna pürüz olur. Böbrek sıhhatini koruyarak böbreklerde bulunan enfeksiyonun idrar yoluyla atılmasını sağlar. 

  • Vücuttaki toksinleri en kısa müddette temizleyen dulavrat otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak hastalıklara karşı beden direncini arttırır.

  • Sindirim sisteminin daha âlâ çalışmasına yardımcı olarak kabızlığa anında güzel gelmektedir. 

  • Cilde düzgün gelerek cildin daha genç ve dinamik görünmesine yardımcı olmaktadır. 

Kızılderililer yüzlerce yıl evvel dulavrat otunu kaynatıp direkt içerek şifa bulurlardı. Günümüzde de birebir formda tüketerek hem sindirim sisteminin daha düzgün çalışması sağlanır hem de iç organların sıhhati korunabilir. Dulavrat otu çayı tanımı şöyledir:

  • 1 tatlı kaşığı dulavrat otu

  • 250 ml kaynamış su

İlk olarak su kaynatılır ve kaynayan su ocaktan alınır. Suyun içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş dulavrat otu eklenir ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Çay demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir. 

Dulavrat otunun yağı aktarlardan alıp saçlara tabandan uca uygulanabilir. Böylelikle saç derisi bakteri ve mikroplardan arınırken saç uçları da onarılmış olur. Bunun yanında demlenen dulavrat otu soğuduktan sonra cam bir şişeye konarak tonik olarak kullanılabilir. Tonik olarak hazırlanan dulavrat otu suyunun bozulmaması için buzdolabında koruma edilmesi tavsiye edilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir