Derin kulis: Muhalefet ikinci tur istemiyor… Ya Erdoğan oyları yüzde 60 olursa…

Genel seçimler ile birlikte yapılan 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ortasındaki kıyasıya süren gayrette yüzde 50’i geçen taraf olmadı. Cumhurbaşkanlığı seçimine ait Odatv’nin edindiği son kulise nazaran dün gece yapılan üçlü tepede ikinci tıbbın hesaplamaları yapıldı.

MASADA YENİ HUSUSLAR VAR

Ankara kulislerine nazaran Millet İttifakı’nın büyük bileşenlerinden YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener ağır olarak ikinci çeşitte Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu karşısında farklı biçimde geri plana düşmesi durumunda Altılı Masa genel başkanlıklarının genel başkanlık koltuklarının da zora düşeceğini düşünüyor. Birinci tıp cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hayal kırıklığına uğrayan CHP seçmenlerinden bir kısmının ikinci kere sandığa gitmeme ihtimali de önderleri yeni hesaplar yapmaya itiyor. Masada seçimlerden çekilmenin bile lisana getirildiği söyleniyor.

PARTİ BAŞKANLIKLARI TEHLİKEDE Mİ?

14 Mayıs gecesi Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener ve ittifakın adayı CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu ortasında yapılan kritik üçlü dorukta “Eğer ikinci cins sonunda Erdoğan’ın yüzde 60’lık bir oranı yakalarsa ittifak başkanlarının durumu, genel başkanlıkları ne olur” sorusuna karşılık arandı.

YURT DIŞI OYLARI İMDATA YETİŞİR Mİ?

Cumhur İttifakı ise bir umut yurt dışı oylarına kitlenmiş durumda. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı ortasındaki oy farkının 2.428.695 bulunduğu şu saatlerde, son gelecek yurt dışı oylarıyla seçimin birinci çeşitte bitmesi için imdada yetişmesi isteği hakim.

SİNAN OĞAN’IN SEÇMENİ KİMİ DESTEKLEYECEK

Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49. 41, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde yüzde 49.42 oranında, Sinan Oğan ise yüzde 5.20 oranında oy aldı.

Sandıkların yüzde 99.3’ünün yansıdığı bu oranlarda ise en çok merak edilen ikinci çeşitte Sinan Oğan’ın oylarının hangi ittifaka ne oranda kayacağı. Beklentiler ise Sinan Oğan’a birinci tıpta oy verenler, ikinci cinste Cumhur İttifakı’nı destekleyeceği tarafında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir