Depremzedelere Verilecek Evlere Ödeme Yapılacak Olması Sosyal Medyanın Gündeminde

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sarsıntı bölgesinde 927 bin binada 118 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ya da ağır hasarlı durumda olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da mart ayı prestijiyle kalıcı konutların üretimine başlanacağını 1 yıl içinde de teslim edileceğini açıkladı. Konutları yıkılan depremzedelerin yeni konutlarındaki şartlar da toplumsal medyanın gündeminden kaçamadı.

11 ili etkileyen sarsıntı felaketi, 41 binden fazla insanın canına mal olurken, yüzbinlerce mesken de barınılamaz halde. Bölgede mevsim şartları sert olurken, barınma meselesinin en yakın müddette çözülmesi gerekiyor. Başka yandan da sarsıntılar devam ediyor.

Başka kentlerde gidecek yeri olanlar için bölgeden tahliye çalışmaları yapılırken, “Evim Yuvan Olsun” üzere kampanyalar da başladı.

Bu kampanyada meskenlerini depremzedelere uygun şartlarda tahsis edenlerle kira yardımı üzere nakdi bağış da kabul ediliyor. İmkanı olan hayırseverler esasen bu mevzuda teşebbüslerde bulunurken, dernek ve vakıfların da bu bahiste birtakım çalışmalar yaptıkları biliniyor.

Yıkılan meskenlerini konut kredisiyle alan depremzedeler için bankaların da çalışmaları bulunuyor. Kredilerde sigorta devreye girerken, birçok ödemeyi de bankalar alınan kararlarla öteliyor.

Sözcü’den Veli Toprak’ın aktardığına nazaran, iktidarın yaptığı parti MYK toplantısında, depremzedelere yapılacak konutlarla ilgili verilen bilgi ilgi çekti.

Deprem bölgesinde devletin 1 yıl içinde telim edeceğini belirttiği konutlar, 3 kat olurken, büyüklükleri de 3+1 ve 2+1 formunda planlandı.

Evleri yıkılan depremzedelere sunulan seçeneklerse 3+1 ya da 2 tane 2+1 mesken halinde olacak lakin 2+1 seçeneğini kabul edenler fark ödemesi yapacak. 3+1 seçenler ödeme yapmayacak olarak anlaşılmasın.

3+1 meskenlerde yüzde 60 oranını devlet karşılıyor. Yüzde 40 oranını vatandaş öderken, 24 ay ödeme olmadan 20 yıl vadeli taksitlendirilecek.

Örnek hesaplamada 1 milyon 200 bin TL’lik 3+1 mesken için devlet 720 bin TL karşılarken, depremzede 480 bin TL birinci 2 yıl ödemeden 20 yıl boyunca 2 bin TL sabit ödeme yapacak.

Depremzedelere yapılacak meskenlere para ödenecek olması toplumsal medyada da gündem oldu.

Evleri yıkılanların yeni yapılacak konutlara para vermesi bir ölçü baş karıştırırken,

Ayrıca reaksiyon de çekti.

Toplanan yardımların ve

Hesaplanan maliyetlerin,

Son süreçte inşaat maliyetlerindeki yükselişle de

Ekonomide içinde bulunulan durumda

Zorlayıcı olacağı da öngörülüyor.

?

Sizce bu konutların maliyetlerini devlet tek başına mı karşılamalı? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir