Depremlerden etkilenen Afşin-Elbistan B Termik Santrali yeniden üretime geçti

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılarda Afşin-Elbistan B Termik Santrali de ziyan gördü.

Yaklaşık 20 yıldan beri elektrik üreten her biri 360 megavat heyeti güce sahip 4 üniteden oluşan Afşin-Elbistan B Termik Santrali, yapılan bakım ve tamir çalışmalarının akabinde tekrar faaliyete başladı.

Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, 6 Şubat’taki Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki zelzelenin bölgedeki termik santral yerleşkesini önemli bir formda etkilediğini, hasar tespit çalışmalarının akabinde çok önemli bir biçimde bakım ve tamir çalışmasının başladığını söyledi.

Ünitelerin tekrardan devreye alınabilmesi ismine ağır bir mesai harcadıklarını söz eden Alagöz, 3 ay üzere kısa bir müddette tesisteki hasarları ortadan kaldırdıklarını ve bunun akabinde üniteleri devreye almaya başladıklarını lisana getirdi.

Türkiye’nin yüzde 3’ünü karşılıyor

Afşin- Elbistan B Termik Santrali’nin Türkiye’nin en büyük elektrik üretim yerleşkelerinden biri olduğuna dikkati çeken Alagöz, şöyle devam etti:

“Yerleşke olarak bu bölge 3000 megavat civarında bir üretim kapasitesiyle Türkiye’nin yüzde 3 üretimini sağladığı için en büyük üretim tesisi burasıdır. Hasebiyle buranın devreye girmesi bizim için çok özel bir mana söz ediyor. Birebir vakitte zelzele yaraları doğal ki bütün toplumumuzu ilgilendirdiği üzere bizi de ilgilendiriyor. Zelzelede Elbistan’da 150 bin, Afşin’de 90 bin insanın yaşadığı bir bölgedir burası. Bu nüfusun tekrar ayağa kalkabilmesi, yaralarını sarabilmesi için kalbinin çalışması gerekir. Afşin-Elbistan Termik Santrali bu bölgenin kalbidir. Afşin-Elbistan Termik Santralleri’nde ve maden ocaklarında 9 bine yakın insan çalışmaktadır. Bu 9 bin insanın buradaki çalışması direkt tesir alanına girmektedir. Gelirlerini buradan temin edip hayatlarını Afşin, Elbistan’da sürdürmeleri hasebiyle bu Afşin Elbistan’ın içerisine de kan pompalayan bir tesistir. Biz dün prestijiyle gece saat 23.00’te santralimizin birinci ünitesini devreye almayı başarmış durumdayız. Şu anda 170 megavat kapasiteye ulaşan bir üretimimiz var. Çabucak ardından birer ay ortayla öteki üniteleri de devreye alıp, santralimizin gümbür gümbür çalışması için gece gündüz 24 saat temelli çalışmaya devam ediyoruz.”

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kısa müddette devreye alınmasının grup arkadaşlarının başarısı olduğuna vurgu yapan Alagöz, santralin etraf standartlarına nazaran çalıştığını, emisyon bedellerinin daima denetim edildiğini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir