Çiftçilerin mısır sevinci

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediyesi kırsal dayanak projeleri kapsamında 17 ilçede 4 bin 434 üreticiye yüzde 50 hibe ile toplam 125 bin kg silajlık mısır tohumu vermişti. Denizli’nin 17 ilçesindeki 53 bin 400 dekar alanda toprakla buluşan silajlık mısırlar hasat edilmeye başlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü bu kapsamda Silajlık Mısır Hasadı Tarla Günü düzenledi. Çeltikçi Mahallesi’nde düzenlenen programa Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, AK Parti Merkezefendi İlçe Lideri Fatih Durmaz, vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan üretimin ehemmiyetinden bahsederek, “Ne kadar üretirsek o kadar güçlüyüz. Ne kadar gereksinimimizi karşılarsak o kadar bağımsızız. Onun için özelikle tarım ve hayvancılık, olmazsa olmazımızdır” dedi.

Bu işin kahramanı çiftçiler

Lider Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu noktada siz kıymetli çiftçilerimizin ve hayvancılıkla uğraşan hemşerimizin bu ülkeye çok büyük katkıları var. Yaptığınız üretimden ötürü, ülkemize vermiş olduğunuz güçten ötürü her birinize farklı başka teşekkür ediyorum. Bu işin kahramanı sizsiniz. Bizler sizin bu yürüyüşünüze güç katmak ve kolaylaştırmak için en üst düzeyde takviye vermeye çaba ediyoruz. Üreten insanlarımıza bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi olarak 50’nin üzerinde proje ile dayanak verdik.” Tohumdan ziraî sulamaya, damızlık koç ve tekeden makine ekipman dayanağına üreticinin neye muhtaçlığı varsa karşılamak için çalıştıklarını vurgulayan Lider Zolan, “Hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimizin kaba yem gereksinimini karşılayabilmeleri için desteklediğimiz silajlık mısır tohumlarından çok bereketli eserler elde edildi. Eserler bereketli olduğu vakit biz çok keyifli oluyoruz. Yaptığımız iş emeline ulaşıyor” dedi.

Büyükşehir her vakit üreticinin yanında

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tohumları üreticiye yüzde 50 hibe ile verdiklerini anlatan Lider Zolan, “Bu bir teşvikti. Bize inancınızdan ve silajlık mısır tohumuna talebinizden ötürü her birinize teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da neye gereksiniminiz varsa, ne mevzuda takviye almanız gerekiyorsa her vakit sizin yanınızda duracağız. Sizlerle birlikte yürüyeceğiz. Allah yolumuzu açık etsin, eserlerinizi bereketli kılsın” sözlerini kullandı. Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir ise pandemi ve savaştan ötürü besin üretiminin ne kadar kıymetli olduğunun görüldüğünü belirterek, “Bu kıymetli proje için Büyükşehir Belediye Liderimize, Vilayet Tarım Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çiftçilere 125 bin kg silajlık mısır tohumu dağıtıldı

Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar da, proje ile üreticilere toplam 125 bin kg silajlık mısır tohumu dağıtıldığını belirterek, “Denizli’de kim ben silajlık mısır tohumu üretmek istiyorum’ diyorsa Denizli Büyükşehir Belediyesi bu maliyeti karşılayarak çiftçimizin talebini yerine getirdi. Bu çok büyük bir maliyet. Liderimiz Sayın Osman Zolan’a şükranlarımızı arz ediyoruz” dedi. Tohum takviyesinden faydalanan çiftçi Ragıp Canbay ise tohumlardan çok hoş randıman elde ettiklerini belirterek, proje için Lider Zolan’a teşekkür etti. Biotek Tohumculuk’tan Abdullah Akan, yerli ve ulusal olarak ürettikleri silajlık mısır tohumu ile gurur duyduklarını kaydederek, proje için Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Vilayet Müdürlüğüne teşekkür etti.

Lider Zolan traktörün direksiyonuna geçti

Konuşmaların akabinde iştirakçiler çiftçi Ragıp Canbay’ın tarlasına giderek silajlık mısır hasadına katıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, traktörün direksiyonuna geçerek birinci hasadı yaptı. Çiftçi Canbay ve ailesine bereketli hasatlar dileyen Lider Zolan, daima birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile geçen mart ayında hayvan üreticilerinin kaliteli kaba yem muhtaçlıklarını karşılaması için silajlık mısır tohumu takviye projesi hayata geçirdi. Yüzde 50 hibe takviye projesi ile 17 ilçede 4 bin 434 üreticiye 125 bin kg silajlık mısır tohumu dağıtıldı. 53 bin 400 dekar alanda toprakla buluşan silajlık mısır ile 267 bin ton kaba yem üretiminin gerçekleşeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir