Çiftçilere verilecek sulama desteğinde şartlar belli oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarımsal Sulama Emelli Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine Ait Uygulama Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Ziraî Sulama Maksatlı Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine Ait Cumhurbaşkanı Kararı ile üreticilerin su kullanım hizmet bedellerinin yüzde 50 desteklenmesi kararlaştırılmıştı. Bildiriyle de sulama birlikleri ile kooperatiflerince işletilen sulama alanlarında bu yıl ziraî üretim yapan çiftçilerin su kullanım hizmet bedellerinin desteklenmesine ait yol ve temeller düzenlendi.

ÇKS’ye kayıt olma kuralı aranacak

Buna nazaran, takviyeden yararlanacak üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmaları ve destekleme ödemesine temel datalar ile ÇKS sistemindeki dataların uyumlu olması kaideleri aranacak. Sulama birliklerine kayıtlı üreticilerin, üretim döneminde su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’sinin tamamını periyodu içerisinde ödeme takvimine uygun olarak ödemiş olması ve su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’sinin sulama birliği hesabına aktarılmasını sağlamak için düzenlenen muvafakatname ile birliğe başvurmuş olması gerekecek.

Sulama kooperatifine kayıtlı üreticilerin de üretim döneminde su kullanım hizmet bedelinin tamamını devri içerisinde sulama kooperatiflerince ilan edilen ödeme takvimine uygun olarak ödemiş olması ve su kullanım hizmet bedelinin tamamının ödendiğine dair üretici ismine düzenlenmiş dokümanlarla kooperatife müracaat etmiş olması kaidesi aranacak.

Bakanlık ödeme yapacak

Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si için hazırlanan icmaller, ödenmek üzere haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarının birinci haftası içinde Bakanlığa gönderilecek. Bakanlık bütçe imkanları çerçevesinde ödemeleri yapacak. Ön yüklemeli ve peşin ödemeli elektronik kartlı sayaç kullanımlarına, sulama birliği yahut sulama kooperatifi tarafından sulanan bitkinin, ünite alana çiftlik sulama suyu gereksinimine nazaran belirlenecek bitki sulama suyu muhtaçlığına nazaran hesaplanan ölçüden daha fazla su yüklemesi yapılmayacak. Çiftçinin peşin ödemelerinde, su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si su kullanıcısı üretici tarafından sulama birliğine ödenecek ve ödenen bu ölçü Bakanlık tarafından sulama birliğine üreticiler ismine yapılacak birinci ödeme taksitinin icmalinde yer alacak. Sulama birliğince sonradan yapılan ölçüm çalışmalarıyla tahakkuk eden su kullanım hizmet bedelinin fazla ya da az olma durumuna nazaran mahsuplaşma süreci yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir