CHP’li Erdem’den New York Times’a tepki: Bu yaptığınız terörün amacına hizmettir

Amerikan gazetesi New York Times, İstanbul Taksim’de 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısı için “Milyonlarca turistin ziyaret ettiği yerde patlama oldu” sözünü kullandı. New York Times’ın haberine CHP’den reaksiyon geldi. CHP’li Eren Erdem New York Times’ı terörün gayesine hizmet etmekle suçladı.

NYT’nin kelam konusu paylaşımında, “Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye’yi ziyaret eden on milyonlarca turistin birçok, Pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor” denildi. ABD’li gazeteye yönelik tenkitlerde, bu yaklaşımın utanç verici olduğu belirtilerek paylaşımın kaldırılması istikametinde davet yapıldı.

Gazeteye bir reaksiyon de CHP’li Eren Erdem’den geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Eren Fazilet, ABD’li New York Times gazetesinin 6 vatandaşın öldüğü 81 kişinin yaralandığı terör saldırısına attığı başlığa reaksiyon gösterdi.

CHP’li Fazilet New York Times’ın haberine yaptığı yorumda İngilizce olarak, “The purpose of terrorism is to frighten a society and harm it in terms of economy, tourism. As a journalist politician; The language of this news article contributes to the purpose of terrorism. You are offering donations to the realization of the purpose of terrorism! Shame!” cevabını verdi.

Erdem’in açıklamasının Türkçe hali ise şu biçimde; “Terörün hedefi bir toplumu korkutmak, ona iktisat, turizm ve istikrar açısından ziyan vermektir. Gazeteci bir siyasetçi olarak çok açık söylüyorum; bu yaptığınız haberin lisanı, büsbütün terörün gayesine katkı sunmaktadır. Terörün hedefini gerçekleştirmesine katkı sunuyorsunuz! Ayıp!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir