CHP’den ‘Vizyon Belgesi’ | “İkinci Yüzyıla Çağrı” programında konuşan Daron Acemoğlu kimdir?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ey dünya seninle rekabet etmeye geliyoruz, 3 Aralık’ı bekle” ifadeleriyle duyurduğu ve partisinin mümkün iktidarına ait vizyon evrakının açıklandığı “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlıklı toplantıda; dünyanın önde gelen ekonomistlerinden, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu “Karşımızdaki tablo çok negatif lakin Türkiye’nin geleceğini karamsar görmüyorum. Ülkenin potansiyeli çok yüksek, tahliller aslında çok açık” dedi. 

Daron Acemoğlu kimdir?

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) 1993 yılından beri ders veren Prof. Dr. Daron Acemoğlu 1967 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimini İstanbul Kadıköy’deki Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulu’nda tamamladıktan sonra 1986’da Galatasaray Lisesinden mezun oldu. Lisans eğitimini İngiltere’nin York Üniversitesi’nde tamamladı. London School of Economist okulunda öğretmenlik yaptı. 2000 yılında ise profesörlüğünü aldı.

Daron Acemoğlu’nun siyasal iktisat, ekonomik büyüme üzere siyasal ve ekonomik alanlarda yayınladığı akademik yapıtları bulunuyor. Birçok yabancı iktisat mecmuasında editörlük yaptı. Her 2 yılda bir iktisat alanında yaptığı katkılardan ötürü 40 yaşın altındaki bilim adamlarına verilen ödül olan John Clark madalyası ile 2005 yılında ödüllendirildi. Daron Acemoğlu iktisat alanında yayınladığı makalesiyle 1996 yılının en düzgün makalesi mükafatını aldı. 

Profesör unvanını aldıktan sonra 2 kere Nobel İktisat alanında aday olarak gösterildi. 2013 yılında toplumsal bilimler kolunda T.C Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük mükafatı verildi.

Acemoğlu, oyun ve optimizasyon teorisi üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan Asuman Özdağlar ile evlidir ve çiftin iki erkek çocuğu vardır. 

 Prof. Daron Acemoğlu: Toplum güçsüz olduğu için devletin kurumları güzelleşmiyor; bu yüzden demokrasi, sivil toplum, tabir özgürlüğü Türkiye için çok değerli; tablo çok negatif, ancak geleceği karamsar görmüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir