Çavuşoğlu: Filistin davasını savunmaya devam edeceğiz

Katar’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al-Sani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu burada yaptığı açıklamada, “Filistin davasını birlikte savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

“KATAR’LA GÖRÜŞLERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR”

Güncel hususlarda kardeş Katar’la görüşlerimiz örtüşüyor o yüzden bölgesel mevzularda yakın bağlarımız var. Son mevzular hakkında da kardeşim Pir Muhammed’e bugün bilgiler verdim. Ukrayna, global güç krizi, Libya, Ortadoğu’daki gelişmeleri ele aldık.

“FİLİSTİN DAVASINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Filistin davasını birlikte savunmaya devam edeceğiz. Dün Cezayir’de bu vesileyle Filistinli kümeler ortasında yapılan ulusal uzlaşı konferansının olumlu sonuçlanmasından duyduğumuz memnuniyeti bir sefer daha vurgulamak istiyoruz.

UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna savaşının bir an evvel sona ermesi için uğraş sarf ediyoruz. Kardeş Katar’ın da bu istikamette kıymetli gayretleri oldu. Bilhassa savaş nedeniyle ortaya çıkan güç krizinin hafifletilmesi konusunda da Katar’ın çok değerli bir katkısı var ve bu katkıdan ötürü da Katar’ı takdir ediyoruz.

LİBYA

Libya’nın birlik ve bütünlüğünün sağlanması ve kalıcı istikrar ve refaha kavuşması için de birlikte çalışıyoruz. Temennimiz bir an evvel yol haritasının belirlenmesi. Şeffaf özgür bir seçimin gerçekleştirilmesidir. 

“HER VAKİT KKTC’NİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Biz Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta da hakça paylaşım diyoruz. Münasebetiyle bu hususta da her vakit olumlu adımlar atmaya hazırı ancak karşı tarafında bu istikamette birebir fikirde olması gerekiyor. Lakin şunu da söylemek isterim biz her vakit KKTC’nin haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Afganistan’a yardımlar konusunda da birlikte çalışıyoruz.

Katar 2022 Dünya Kupası’na konut sahipliği yapıyor. Açılışına da inşallah katılmak isteriz. Katar çok değerli bir sorumluluğu üstlendi. Biz de bu tertibin başarısı için kardeş Katar’a elimizden gelen dayanağı vereceğiz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir