Başkan Seçer, emlak sektörüyle bir araya geldi

MERSİN (İGFA) – MTSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Lider Seçer’in yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, MTSO Başkanvekili Cem Bucuge, MTSO Meclis Lideri Hamit İzol, Mersin Emlakçılar Odası Lideri Sinan Canpolat, 39 Nolu Emlak ve Takviye Faaliyetleri Komitesi Lideri Ümit Utku Mete, Master Türk Kümesi Lideri Gökhan Taş, oda liderleri, üyeler ve emlak bölümünden iş insanları katıldı.

“Mersin’in tanıtımı emlak bölümüyle bağlantılı”

Mersin’in tanıtımının emlak bölümüyle temaslı olduğunu belirten Lider Seçer, “Çünkü tanınmayan bir esere istek olmaz. Onun için milyonlarca dolar harcanır reklam yapılır. Bir eser çıkar, bir marka oluşur, eser üretilir, kimse bilmiyorsa rafta kalır fakat biliyorsa, âlâ bir irtibat kurulmuşsa, topluma anlatılmışsa kapış kapış satılır. Üretim artar, fiyatları artar zira talep vardır. Mersin’in pahasının artmasının temel sebebi Mersin’in hareketliliği, Mersin’in tanınma oranının artmasıdır. Mersin üzere müstesna bir kentin belediye lideri olmaktan son derece memnunum ve onurluyum” diye konuştu.

“Mersin, Mevlana üzere herkesi kucakladı”

Mersin’in genç ve kapasitesi olan bir kent olduğunu vurgulayan Seçer, fakat bu kapasitelerin tam olarak kullanılamadığını kaydetti. Mersin’in hoşluklarının ve kapasitesinin tanıtılması gerektiğine değinen Lider Seçer, “Ne kadar çok basında yer alırsanız, ne kadar çok başarılı siyasetçi çıkarırsanız, ne kadar çok başarılı sportmen, sanatçınız olursa ne kadar çok başarılı iş insanınız olursa düzgüne dair ne kadar hoş işler yaparsanız kentiniz o kadar âlâ tanınır. Biz düzgün tanınmak istiyoruz zira düzgünüz, zira hoşuz. Bu kadar rengarenk, renk cümbüşü bir demografi, huzurlu Türkiye’de kaç tane kent var? Herkes çok hoş, keyifli, huzurlu. Her çeşit insan var. Doğu’dan, Batı’dan, Kuzey’den, Güney’den Orta Anadolu’dan, hatta Arap yarımadasından, Kafkaslar’dan, Balkanlar’dan; herkes burada. Mersin, Mevlana üzere herkesi kucakladı” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerin Mersin’i tercih etmesinde bizim uygulamalarımızın rolü büyük”

Emlak bölümünün gelişmesinde üniversite öğrencilerinin Mersin’e gelmesinin de hissesi olduğunu aktaran Lider Seçer, “Mersin’de 4 tane üniversite var; iki vakıf, iki devlet üniversitesi, bir tanesi yeni açıldı ve süratle gelişiyor. Mersin Üniversitesi’ne istek arttı. Belediyemizin uygulamalarının çok büyük bir rolü var. Bunu siyasi bir reklam olarak almayın. Türkiye’nin neresinde 1 TL öğrenci otobüsü fiyatı; nerede 6 liraya yemek alıyor. Nerede çamaşırhaneye gidiyor, çayını kahvesini içiyor, çamaşırını yıkıyor para ödemiyor, hangi okuma salonuna giriyor, çay kahve içiyor, çorbasını ücretsiz içiyor, isterse 6 liraya yemek alıyor, belediyenin yemeğini yiyor. 24 saat açık okuma salonunda ders çalışıyor. Çocuk konutunda sobasını yakıyor mu ki, oraya geliyor. O kadar çok istek var ki randevuya bağladık ve iki saati geçemiyor” dedi.

“Benim bakış açım çağdaş bir imar planı yapmak”

Kendisine sorulan 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlarla ilgili de konuşan Lider Seçer, “Bu çalışmalar 25 yıldır yapılan çalışmalar. 4 yıldır görevdeyiz. Ben bu kenti liyakatli takımlarla yönetiyorum. Bu para tamam hoş de, bilinçsiz bir adama oy verdiğinizde bu parayı batırır. Şuurlu adamla olacak, projeler yapacak” dedi. Büyükşehir’in imar planlarını bu yıl içerisinde tamamladığını belirten Seçer, “1/5000’lik planlar Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin. Yenişehir ve Mezitli’de bitti. Toroslar’da bir ya da iki etap şu anda görüşülüyor. Akdeniz’i iki etaba böldük; Deliçay-Mersin tarafı, Deliçay-Tarsus tarafı. Deliçay-Mersin tarafını bitirdik. Yenişehir ve Mezitli konutları bitti. Toroslar konutun kıymetli bir kısmı bitti. Anamur’un, Silifke’nin 1/5 binliğini yaptık” ifadelerini kullandı.

Seçer, yaylalarda ise imar planı olmadığına dikkat çekerek, “Geliyorlar, mevcut kanunlara nazaran yaylalarda meskenlerini konduruyorlar, plansız bir kent üzere olup, yayla olmaktan çıkıyor. Yaylalara da başladık, 1/5000’liklerini yapıyoruz. Bunlar vakit alıyor. Paranın olduğu yerde iş yapmak, rantın olduğu yerde iş yapmak kolay değil. Boyacı küpü değil ki batır çıkar boyandı de. Hangi vicdanla imza atacağım, bir kalem oynatmak, bir yoğunluk oynatmak milyonlarca lira” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi olarak tüm ilçelerde imar planları ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini söz eden Lider Seçer, merkez ilçeler olan Yenişehir, Akdeniz, Toroslar ve Mezitli’nin 1/1000’lik planlarının da birçok noktada tamamlandığının bilinmesini istediğini söyledi.

1/1000’lik binlik planlar uygulanan imar planlarının ilçe belediyelerine ilişkin olduğunu da söyleyen Lider Seçer, “Benim bakış açım çağdaş bir imar planı yapmak; rantı düşünmemek. Rant olmaz değil her hareketimiz ranttır. Sorun, rantın haksız bölüşülmesi. Benim halkım bu ranttan almıyorsa, üç tane arsa spekülatörünün cebine giriyorsa benim vicdanım kabul etmez. Onu nasıl imzalayayım, kim ne derse desin anlatırım her yerde” dedi.

Konut fiyatları hakkında: “Bunlar yapay fiyatlar”

Konut fiyatlarında ki artışı kıymetlendiren Lider Seçer, fiyatların ‘suni’ olduğu varsayımında bulunduğunu belirterek “Çünkü ekonomik istikrarlar, pandemi, siyasi tansiyonlar, seçimler, ekonomiyi alt üst etti. Yurtdışının bize bakışını olumsuz etkiledi. Para gelmeyince, inanç olmayınca, itimadın olmadığı yere sermaye gelmez. Hengame olan yere hiç gelmez. Durum bundan ibaret. Biz de muztaribiz, vatandaşta. Artık kim kaç paraya ne satıyor herhalde kimse farkında değil. Büyük dengesizlik var” dedi.

“Mesleğinizin yasal mevzuat çerçevesinde olması lazım”

Gayrimenkul Danışmanlığı mesleğini muteber insanların yapması gerektiğine işaret eden Seçer, “Bu bahiste parlamentoda da bir düzenleme yapılması lazım. Bu işler, istekle, niyetle olmaz. Bir yasal mevzuat çerçevesinde olması lazım. Bu insanın bir sefer muteber olması lazım. Bu zati bütün mesleklerde istenen bir etik durumdur lakin sizin bunu denetim altında tutmanız lazım. Bu da sizin gayretlerinizle olur. Bugünkü uğraşınız kıymetlidir.” diye konuştu.

“2.dönemimiz için halkımıza toplumsal konut projeksiyonu sunacağız”

Mersinde konut yapacak arsa meselesinin aşıldığını, lüks, orta ve orta üst gelirliler içinde konut sorunu olmadığının altını çizen Lider Seçer, “Mersinde toplumsal konut sorunu var, bütün sıkıntı bu. Bu kadar dengesizlik olmaz. Gelir dağılımı, adaletsizlik, gelir sarfiyata yetmiyor ancak fiyatlar da büsbütün köpük fiyatlar. Bunların vakit içinde istikrara oturacağını düşünüyorum. Son kelam olarak toplumsal konut konusunda bir şey söylemek istiyorum. 2. periyot belediye başkanlığımda, kesinlikle kazanacağız, siyaset sav işidir, takdiri halk verecek. Belediyeler toplumsal konut yapıp satmaz, kiraya da verebilir. Bunun modelleri var. Bu mevzuda da arkadaşlar çalışıyor. Yapalım bin, 2 bin, 5 bin toplumsal konut, belediye olarak bunları kiraya verelim, biraz rahatlatalım. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” tabirlerini kullandı.

Kış: “1/5000’lik planlarda önemli manada bir yol kat ettik”

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış da, “Kentin planları ile ilgili çalışmalarda Vahap Liderimizin çalışmalarına yakinen şahit olanlardan biriyim. Zira ben de 4.5 yıl boyunca imar kurulunda vazife yapmış olan bir arkadaşınızım. Bilhassa kentin planlarıyla ilgili Vahap Liderimizin titiz ve hassas çalışmaları noktasında bizler İmar Kurulu olarak çok çalışma yürüttük. 1/5000’lik planlarda önemli manada bir yol kat ettik ve artık 1/1000’lik plan çalışmalarıyla da bu süreç tamamlanacağı noktasındayız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir