Alman medyası Erdoğan’ın popülaritesinin sırrını açıkladı!

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi için geri sayım başlarken dünyada tüm gözler Türkiye’ye çevrildi.

Dünya basını Türkiye’deki seçimleri ‘2023 yılının en kıymetli olayı’ olarak tanımlarken seçimin bahtını belirleyebilecek seçmen kümesinin Avrupa’daki Türk seçmenler olduğunu öne sürüyor…

ERDOĞAN GURBETÇİ TÜRKLER ORTASINDA EZİCİ BİR TAKVİYE ORANINA SAHİP

Euronews geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir tahlilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gurbetçi Türkler ortasında ezici bir takviye oranına sahip olduğuna dikkat çekti ve bir evvelki seçimlerde Erdoğan’ın Almanya’da %64, Fransa’da %63, Hollanda’da %72, Belçika’da %74 ve Avusturya’da %71 oy aldığına vurgu yaptı.

Türkiye’deki seçim sürecini yakından takip eden Alman basını, 14 Mayıs’ta Almanya’da yaşayan yaklaşık 1,5 milyon kişinin oy kullanabileceğine dikkat çekerken, Türk seçmenlerin yüklü olarak Erdoğan’a takviye verdiklerini yazdı.

“ERDOĞAN ALMANYA’DA KESİN OLARAK KAZANACAK”

Almanya’nın en büyük yayın kuruluşlarından biri olan Deutsche Welle ise ‘Erdoğan’ın Almanya’daki popülaritesinin gerisinde ne var?’ sorusunu orada yaşayan Türk vatandaşlarına sordu.

“Erdoğan için Türkiye’de işler zorlaşsa da Almanya’da kesin olarak kazanacaktır.” sözünü kullanan gazete, haberinde 43 yıldır Köln’de yaşayan Metin Sevecen isimli bir Türk vatandaşının kelamlarına yer verdi.

“HASTANELERİMİZ OTOYOLLARIMIZ DÜNYA STANDARTLARINDA”

Önceki seçimlerde Erdoğan’a oy verdiğini bu sene de birebirini yapmayı planladığını söyleyen Sevecen “Son 20 yılda AK Parti’ye sempatim arttı. Buraya birinci geldiğimizde Almanya’ya hayran kalmıştık, hastaneleri, otoyolları harikaydı. Türkiye’de benzerilerini göremediğimiz için daima üzüldük lakin son 20 yılda hastanelerimizin ve otoyollarımızın dünya standartlarında olduğunu gördük” sözlerini kullandı.

“YURTDIŞINDA HİZMETLERİMİZ VE HAKLARIMIZ DEĞERLİ ÖLÇÜDE GELİŞTİ”

Yurtdışında yaşayan Türklerin konsolosluk hizmetlerinin ve haklarının Erdoğan periyodunda kıymetli ölçüde geliştiğini anlatan Sevecen bunun kendileri için çok şey söz ettiğini belirtti ve “43 yıldır Almanya’da yaşamama karşın burada lokal seçimlerde oy kullanmama müsaade verilmiyor. Bu dışlama beni çok üzüyor. Fakat Türkiye bize oy hakkı veriyor, kelam sahibi olabildiğim için gurur duyuyorum.” dedi.

“MEMLEKETLERİNİN GELİŞMESİ TÜRKLERİ MEMNUN EDİYOR”

Deutsche Welle Almanya’daki seçmenlerin kararında Türkiye’nin Erdoğan liderliğindeki gelişiminin kıymetli bir rol oynadığına dikkat çekerek “Sağlık, ulaşım ve savunma üzere alanlarda, memleketlerinin gelişmesi Türkleri keyifli ediyor.” sözlerini kullandı.

Sosyolog Dr. Sabrina Mayer de Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada Alman-Rus üzere başka göçmen kümelerinin bilakis Türk kökenlilerin vatandaşlığa alınmasının uzun mühlet basitleştirilmediğine dikkat çekerek “Federal hükümetin siyaseti nedeniyle, Alman-Türkler buraya ilişkin olma duygusu geliştiremediler. Erdoğan, gurbetçilerin Türk kökenleri nedeniyle kıymet görmeyi özleyen taraflarına hitap etti” dedi.

74 ÜLKEDE 177 TEMSİLCİLİKTE OY KULLANACAKLAR

Resmi Gazete’de yayınlanan YSK kararlarına nazaran 14 Mayıs seçimlerinde yurt dışında 4 bin 969 sandık kurulacak. Seçime iştirakin tam olması halinde 3 milyon 286 bin 786 kişi oy verebilecek. Yurt dışı seçmenler 74 ülkedeki 177 temsilcilikte 9 Mayıs’a kadar oy kullanma sürecini gerçekleştirebilecek.

Seçmenlerin oy kullanma süreci için randevu alınmasına gerek olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir