Afrika’daki hayvanların 7,5 milyon yıl önce Anadolu’da yaşadığı keşfedildi

AHBVÜ Antropoloji kısmı öğretim üyeleri Prof. Dr. Okşan Başoğlu, Prof. Dr. Pınar Gözlük Kırmızıoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Yeşim Dilek ve Araştırma Vazifelisi Özge Kahya, seminere katılanlara çıkarılan fil, zürafa ve yırtıcı hayvanlara ilişkin kemikler hakkında bilgi verdi.7,5 milyon yıl evvel Anadolu yaylalarında olduğu keşfedilen fil, zürafa ve yırtıcı hayvanların kemikleri, Kapadokya Paleontoloji Derneği kurucuları ile AHBVÜ Antropoloji kısmı öğretim üyelerinin iştirakleriyle üniversitenin amfi sınıfında sergilendi. 2018’de ihbar üzerine Kayseri’ye giden antropologlar buldukları küçük bulguların akabinde Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışan misyonlu işçiler eşliğinde bölgede hafriyat çalışmaları başlattı.

“Keşfedilen kemiklerden birisinin dünyada bir örneği yok”

“Dünyada eşi gibisi olmayan 7.5 milyon yıllık fosillerin keşfi” seminerinin akabinde konuşan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Antropoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Okşan Başoğlu tabiri caizse iğneyle kuyu kazarak kemikleri çıkardıklarını söyledi.

Başoğlu, ihbar üzerine gittikleri bölgede birinci evvel küçük buluntular bulduklarını belirterek, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi eşliğinde 2018’de ihbar üzerine bölgeye gittik. Evvel ufak bir modülünü gördüğümüz buluntunun akabinde hafriyat çalışmasını başlattık. Neredeyse 3 metreye yakın bir fil savunma dişi olduğunu gördük” dedi.

Başoğlu, müsaadeleri Kültür ve Turizm Bakanlığından aldıklarını söyleyerek bakanlığın dayanaklarıyla zürafa, gergedan, sırtlan ve kaplan üzere hayvanlardan örnekler bulduklarının altını çizdi. Başoğlu hortumlu memeliye ilişkin bir kafatası bulduklarını belirtirken heyecanlandıklarını tabir ederek, “Bulduğumuz; Zürafa, gergedan ve yırtıcılar dediğimiz sırtlanlar ile kaplanlar dünyada örnekleri var ama bir hortumlu memeliye ilişkin bir kafatası var ki bu büyüklükte korunan bir kafatasının örneği dünyada öteki bir yerde yok. Biz neredeyse iğneyle kuyu kazıyoruz” diye konuştu.

“Türkiye, Paleontoloji çağında bir geçiş güzergahında olan bir ülke”

Kayseri’deki hafriyat çalışmalarına katılan Uzman Antropolog Ömer Dağ ise Türkiye’nin Paleontoloji çağında bir geçiş güzergahında olduğunu belirterek Paleontolojik manada eksiklik yaşayan Türkiye’nin Kayseri’de açılacak olan müzeyle bir arada bu eksikliği daha az hissedeceklerini söyledi.Dağ, büyük boyutta kemikler bulduklarının yanı sıra çeşitlilik konusundaki fazlalığın kendilerini şad olduklarını aktardı. Dağ, buldukları fil kafataslarının çok farklı bir morfolojik özelliklere sahip olduğunun çalışmalarını farklı boyutlara taşıdığını belirterek insanların bu keşiflerle buluşması açısından kıymet arz ettiğini söyledi. Dağ, bunun sonucunda Kayseri’de birinci paleontolojik müzenin açılacağını tabir ederek, “Çıkan örneklerin çok büyük olması ile çeşitliğin fazla olması insanların bu keşiflerle buluşması açısından değer arz ettiğini gördük. Bunun sonucunda Kayseri’de birinci paleontolojik müzenin de temelleri atılmış oldu. Müzenin yüzde 70’i tamamlandı ve yakın bir vakitte da açılması hedefleniyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir