ABD’li siyasetçiler harekete geçti: ‘Türkiye’ye F-16 satmayın’

ABD’de Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için lobi yapan isimlerin başında gelen ABD Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat temsilci Chris Pappas, Türkiye ile alakalar ve savaş uçaklarının satışı ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile ABD ortasında son yıllarda tansiyon yaratan bahislerin başında F-16 savaş uçaklarının satışı yer alıyor. Son olarak ABD Lideri Joe Biden idaresi, Türkiye’ye F-16 satışını şartlara bağlayan iki kuralın Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısından çıkarıldığını açıklamıştı.

Yunan lobisiyle içli dışlı olan ABD’de Demokrat Partili siyasetçi Chris Pappas, Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkan isimlerin başında geliyordu.

‘SATIŞI ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Pappas, son periyotta Türkiye ile bağlar ve F-16 konusunda Yunan basınına konuştu. Pappas, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’ın hava alanını ihlal ettiğini öne sürerken, “F-16’lar da dahil olmak üzere silah sistemlerinin Türkiye’ye satılması için hiçbir sebep yok.” dedi.

Pappas, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için çalışmalar yürüttüklerini de itiraf ederken, “Meclis’te birtakım muvaffakiyetler elde ettik ve Senato’daki meslektaşlarımızla birlikte F-16 satışlarını önlemek için çalışıyoruz.” dedi.

‘ABD’NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ İÇİN…’

ABD’li siyasetçi, Türkiye’ye F-16 satışı ile ilgili olarak, “Bu yalnızca Yunanistan için değil, tıpkı vakitte ABD’deki dış siyaset stratejimiz ve ulusal güvenliğimiz için de değerli.” dedi.

ABD’de geçtiğimiz ay verilen bir karar ile, New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’ye F-16 satışını sonlandırıcı şartlara bağlayan eklemeler, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarılmıştı.

Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’da yürüttüğü diplomatik uğraşların tesirli olduğu açıklanırken, Ankara karara duyduğu memnuniyeti lisana getirmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir