AB, Rusya konusunda anlaşamadı

Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, bakanların Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketi üzerinde anlaşamadığını belirtti.

AB Temsilcisi, paketin bu hafta içinde ilerleyen günlerde onaylanmasını umduğunu lisana getirdi.

Ancak pakette yer alan yaklaşık 200 kişi ve varlığı amaç alan kişisel yaptırımların onaylandığını aktaran Borrell, “Bu, Rus savunma dalına ve ordusuna ağır ziyan verecek. Rus hükümetinin Dumadaki, Federasyon Kurulundaki ve yargıdaki siyasi ustalarına da ziyan verecek.” diye konuştu.

AB Kurulunun son paketle ilgili teklifinde yaklaşık 200 kişi ve kurum ile 3 Rus bankasının yaptırım listesine eklenmesi, çift kullanımlı eserlere ihracat yasağı getirilmesi ve madencilik yatırımlarının yasaklanması yer alıyordu.

SIRBİSTAN-KOSOVA GERGİNLİĞİ

Bakanların Kosova’nın kuzeyindeki gerginliği de ele aldığını belirten Borrell, “Her iki tarafın da gerginliği azaltmaya hazır olduklarını belirttiklerini biliyorum ve umarım bunu yaparlar ve umarım tekrar tırmanmaya başlamazlar. AB’nin kolaylaştırdığı (Belgrad-Priştine) diyaloğa geri dönmeliler.” değerlendirmesini yaptı.

AB-DOĞU İŞTİRAKİ ZİRVESİ

Borrell, bugün ayrıyeten AB-Doğu İştiraki Doruğunda AB dışişleri bakanlarının, Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Ermenistan ve Azerbaycanlı mevkidaşlarıyla bir ortaya geldiğini ve Ukrayna’daki savaşın bölge için sonuçlarını ele aldıklarını aktardı.

Öte yandan Kuruldan dorukla ilgili yapılan yazılı açıklamada “Toplantı, AB’nin Doğu İştirakine olan bağlılığını ve bunu daha esnek ve ortakların gereksinimlerine nazaran uyarlanmış hale getirme isteğini teyit etme fırsatı sağladı.” tabiri kullanıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir