7 yıl sonra ilk: İran, Birleşik Arap Emirlikleri’ne büyükelçi atadı

İran, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 7 yılın akabinde büyükelçi atadığını açıkladı. Buna nazaran, Dışişleri Bakanlığı, Abu Dabi Büyükelçisi olarak İstek Amiri’yi görevlendirdi.

AA’nın İran resmi haber ajansı IRNA’dan aktardığına nazaran, bahse ait açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı, Abu Dabi Büyükelçisi olarak atadığı İstek Amiri’nin yakında Abu Dabi’ye giderek yeni misyonuna başlayacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Yurtdışındaki İranlılar Genel Müdürü olan İstek Amiri, daha evvel İran’ın Cezayir, Sudan ve Eritre büyükelçiliği vazifelerinde bulunmuştu.

Ne olmuştu?

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da ortalarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi ‘terör’ suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların akabinde Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İranlı göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Bunun üzerine Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan İran’la diplomatik alakalarını kesmiş, BAE ise münasebetlerini maslahatgüzar düzeyine indirerek Tahran Büyükelçisi olarak misyon yapan Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi’yi ülkesine geri çağırmıştı.

İki ülke ortasındaki görüşmelerin sonucunda BAE’nin Tahran Büyükelçisi iken 2016’da ülkesine geri çağrılan Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi yaklaşık 7 yıl ortanın akabinde 9 Eylül 2022’de eski vazifesine devam etmek üzere İran’a gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir