4 kişiyi yaralayan kurdun kuduz olduğu ortaya çıktı

Kireçli Mahallesi’ne inen bir kurt, ahırda hayvanlarına su verdikten sonra konutuna dönen Destegül Uğurlu’ya saldırdı. Uğurlu’yu çenesinden ve bedeninin çeşitli yerlerinden ağır yaralayan kurt, daha sonra İlhami Akbulut, Vediye Kırmızıaslan ile Serdar Aydınlı’ya da saldırdı.

İlk müdahalelerinin akabinde Erzurum Kent Hastanesi’ne sevk edilen Akbulut, Kırmızıaslan ile Aydınlı, tedavilerinin akabinde taburcu edildi. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan ve acilde birinci müdahalesi yapılan ağır yaralı Uğurlu ise Çene Cerrahisi Kliniğinde tedavi altına alınarak ameliyat edildi.

MAHALLEDE İNCELEME YAPILDI, SAHİPSİZ HAYVANLAR AŞILANDI

Saldırının akabinde mahalleliler tarafından öldürülen kurttan alınan numunede kuduz virüsü tespit edildi.

Kaymakam Fatih Bayram, Belediye Lideri Muammer Yiğider, jandarma ile ilçe tarım ve orman müdürlüğü grupları mahallede inceleme yaptı.

Türkiye geneli şap karantinası hasebiyle hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklı olduğu mahallede, kurdun köpek ve cet da saldırdığının tespit edilmesi üzerine yaklaşık 90 sahipsiz kedi ve köpeğe kuduz aşısı yapıldı. Akına uğrayan at ise bir ahırda karantinaya alındı.

Tüm önlemlerin alındığı mahallede, yetkililerce vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

Mahallede, besicilik yapanların ürettikleri sütleri direkt tüketmemesi, vatandaşların hayvanlara yakın temas etmemeleri ve öğrencilerin okula velileri ile gitmeleri üzere süreksiz tedbirler alındı.

“BAĞIRINCA KURT KAÇIP ÖTEKİ İNSANLARA SALDIRDI”

Ağır yaralanan 57 yaşındaki 6 çocuk annesi Destegül Uğurlu, ahırda hayvanlara su vermeye giderken kurt saldırısına uğradığını belirterek, “Ahırdan çıkacağım an birden kurt saldırdı. Yüzüm ve kollarımdan yaralandım. Bağırınca kurt kaçtı ve mahalledeki öbür insanlara saldırdı. Beni Allah kurtardı, çocuklarıma bağışladı.” dedi.

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çene Cerrahi Servisinde tedavisinin sürdüğünü söz eden Uğurlu, hekim ve sıhhat işçisine alakalarından dolayı teşekkür etti.

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Kısmından Doç. Dr. İbrahim Özlü de kurt ısırması sonucu acile getirilen Uğurlu’ya gerekli birinci müdahalelerin yapıldığını anlatarak, hastanın tedavilerine yönelik ilgili cerrahi kliniklere yönlendirildiğini, çene cerrahisince müdahale yapıldığını lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir