12 emekli asker için 12 yıl hapis istemi

ANKARA Milliyet – Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı, sanıklar Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker İnanç, Mustafa Özbey, Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk’ün, ‘ADMEK-2’ isimli WhatsApp kümesinde bildiri taslağının paylaşılmasından itibaren metnin oluşturulmasına kadar katkı sunduklarını, bildiriyi kamuoyuyla paylaşarak, hükumetin misyonlarını yapmasını kısmen yahut büsbütün engellenmesi hedefiyle TSK emir-komuta dışında hareket edilmesini hedefledikleri belirtildi.
Savcı, 12 sanık hakkında “devletin güvenliğine yahut anayasal sisteme karşı cürüm işlemek için anlaşma” kabahatini işledikleri gerekçesiyle 3 yıldan 12 yıla kadar mahpus cezası ve rütbelerinin sökülmesini istedi. Mütalaada; 91 sanığın ise isnat edilen suça yönelik kasıtlarının bulunmadığı belirtilerek beraatleri talep edildi. Duruşma aralık ayına erteledi.

‘Vatanımı sevmeye devam edeceğim’

Sosyal medyadan paylaşım yapan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “Savcının mütalaası bana balyoz günlerini hatırlattı, o vakit da gülmüştüm artık de gülüyorum, tek bir türel münasebete dayanmayan, siyasi bu davada adalet aramanın bir manası yok. Vatanı sevmenin bedeli davalarla caydırılmaksa her şeye karşın vatanımı sevmeye devam edeceğim” sözlerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir